Şirket Profili

1999 yılından beri müşteri sadakat ve ödül puan hizmetleri sunan BiggPlus Grubunun amiral gemisi olan Sanal Mağaza, Türkiye’nin loyalty alanında global kriterlere uyan tek yetkin ve uzman kuruluşu…

Hizmetlerini, Kavacık’taki 1,200 m2’lik merkez ofisten ve Kartal Samandıra’daki 10.000 m2’lik kapalı alana sahip Lojistik Merkezi’nden veren BiggPlus grubunda, 150 kişi çalışıyor.

  Müşteri Sadakat Programları

Müşteri Sadakat Programları pazarında lider konumda olan Sanal Mağaza, geleneksel uygulamaların yanı sıra, müşterilerine online, mobil ve sosyal medya içerikli sadakat programları sunuyor.
Sanal Mağaza’nın seçkin müşterileri arasında; Lufthansa, Kraft, Marshall, AVON, Polisan, Aras Puantum, Coca Cola, Philip Morris, P&G, Unilever, Corio, Hayat Kimya, BP gibi Türkiye'nin dev firmaları yer alıyor.

  Sadakat ve Ödül Puan Proje Yönetimi

Söz konusu bir Sadakat Programı olduğunda önce müşterimizi dinliyor, sonra müşterimiz ile birlikte firmasına en uygun programı dizayn edip, çözümümüzü sunuyor ve sahada uygulamasına geçiyoruz.

  Ödül Puan Proje Yönetimi

Her kurumsal müşterimiz için bir Proje Yönetmeni atıyor ve bu Proje Yönetmeni vasıtasıyla Ödül Puan Projesini başarıyla yönetiyoruz. Programı hayata geçirirken gerekirse fiziki basılmış ödül katalogları üzerinden offline, gerekirse Dinamik Reward Portaller üzerinden online hizmetler sunarak, müşterilerin mümkün olan en fazla hediye çeşidine erişmesini sağlıyoruz.

  Kaliteli Ürünler, Saygın Markalar

Sanal Mağaza, hem Müşteri Sadakat Programları hem de internet satışlarında, aralarında Philips, Apple, Vestel, Canon, Korkmaz, Arzum ve On-Net Worldwide Products gibi 500'den fazla saygın tedarikçi firma ile çalışıyor ve yüzbinlerce ürünü, kurumsal ve bireysel kanalda mikro dağıtım ile müşterilerine ulaştırıyor.

  Lojistik ve Depolama

Tüm kurumsal müşterilerinin lojistik ve depolama ihtiyaçlarına hizmet veren Sanal Mağaza, bu amaçla 2008 senesi başında farklı noktalardaki lojistik depolarını birleştirme kararı alıyor ve bunları, 10.000 M²'lik Kartal Samandıra Lojistik Merkezi'nde tek bir çatı altında topluyor.

  Projeler Çağrı Merkezi

Günümüz iş hayatında başarıya ulaşmanın bir yolu da müşterilerle doğru iletişimi sağlamak. Müşteri Sadakat Programları özelinde kendini geliştirmiş Sanal Mağaza, Çağrı Merkezi Hizmetleri kapsamında; projelere özel numara ayrılması, konuşmaların kayıt altına alınması, inbound & outbound çağrı raporlaması, SMS gönderimi, 200 hattan oluşan IVR tabanlı sistem üzerinden puan ve sevkiyat sorgulama servislerini sağlıyor. Sevk ve teslim zamanlama raporları, sipariş bazında gelen ürün raporları, çağrı merkezi raporları, SMS raporları, iade raporları, fatura raporları hizmetlerimizin arasında yer alıyor.

89
AKTİF PROJE
10045722
MUTLU MÜŞTERİ
753
AKTİF KULLANICI
1225432
ADET HEDİYE